Blog

Pompa ciepła w praktyce
Data dodania: 13/11/2020
Pompa ciepła w praktyce

Nasze doświadczenia, czyli odpowiedzi na częste pytania

1. Co to jest powietrzna pompa ciepła?

To urządzenie zasilane prądem elektrycznym, które pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i przenosi albo potocznie pompuje je do naszego mieszkania.

2. Czym różni się powietrzna pompa od gruntowej?

Powietrzna pompa ciepła pobiera ciepło tylko z powietrza. Pompy gruntowe pobierają ciepło bezpośrednio z gruntu.

3. Gruntowa pompa ciepła - rodzaje i praktyczne aspekty

Grunt jest stabilniejszym dolnym źródłem ciepła od powietrza zwłaszcza na dużej głębokości, ale wykonanie takiej instalacji pochłania więcej środków finansowych i wymaga dużej ingerencji w otoczenie projektowanych instalacji. Pompy gruntowe dzielimy na pionowe i poziome. Wersja pionowa wymaga wykonanie jednego lub kilku odwiertów pionowych. Głębokość odwiertów zależy od zapotrzebowania na energię oraz oczywiście od względów ekonomicznych. Budowa poziomej instalacji pompy ciepłą polega na ułożeniu rurociągów na możliwie dużej powierzchni, na głębokości poniżej poziomu zamarzania gruntu (dla Wielkopolski głębiej niż 0,8 m). W praktyce jednak taka operacja kończy się przekopaniem całej działki.

4. Dlaczego powietrzna pompa ciepła a nie gruntowa?

Jak to się stało, że mimo iż powietrzne pompy powstały równocześnie z gruntowymi to dopiero w ostatnim czasie ich zastosowanie nabiera takiego rozpędu? Po pierwsze - łagodniejsze zimy Po drugie - znaczne ich zaawansowanie technologiczne Po trzecie - realny wzrost siły nabywczej naszego portfela Po czwarte - fotowoltaika („prąd za darmo”)

5. Pompa ciepła czy gaz? 10 powodów dlaczego powietrzna pompa ciepła a nie kocioł gazowy?

  1. Unikamy kosztów przyłącza gazowego oraz budowy kanałów wentylacyjnych i gazowych
  2. Nie płacimy abonamentu za licznik gazowy
  3. Unikamy procedur odbioru kanałów wentylacji gazowej
  4. Mniejsze koszty przeglądu i konserwacji pomp ciepła w porównaniu z piecem gazowym
  5. Możliwość skorzystania z wielu dofinansowań związanych z ekologią (np. ulga termomodernizacyjna)
  6. Bezpieczeństwo instalacji powietrznej pompy ciepła (brak instalacji gazowych)
  7. Ekologiczne czynniki chłodnicze stosowane w powietrznych pompach ciepła
  8. Możliwość zarówno grzania jak i chłodzenia pompą ciepła (przy odpowiednim montażu)
  9. Możliwość zmniejszenia kosztów ogrzewania w zasadzie tylko do abonamentów za licznik energii elektrycznej - nadprodukcja energii elektrycznej latem może być skonsumowana przez naszą pompę ciepła w okresie grzewczym - zimą (przy odpowiednio dobranej mocy instalacji fotowoltaicznej)
  10. Możliwość konfiguracji pompy ciepła z innymi elementami domów pasywnych

6. Pompa ciepła do starego domu

Nie ma znaczenia w instalacjach domowych, jaką technologią jest ona wykonana, ile wody jest w układzie, czy też jaki typ grzejników zastosowano. Ważna jest odpowiednia moc tych grzejników, zachowane przekroje rurociągów oraz czystość układu. Wymienniki płytowe stosowane w prawie wszystkich pompach ciepła, nie wybaczą zanieczyszczeń mogących wystąpić w skorodowanych instalacjach starego typu. Tak więc przy zachowaniu odpowiednich środków (eliminacja stalowych elementów instalacji, płukanie oraz filtry) do każdej instalacji możemy podpiąć powietrzną pompę ciepła.

7. Pompa ciepła z buforem czy bezpośredni układ

Zawsze bufor będzie elementem stabilizującym instalację, ale czy w każdym przypadku niezbędnym? W tym wypadku należy uwzględniać wytyczne producenta pompy. Jeżeli oprogramowanie oraz konstrukcja nakłada taki obowiązek instalatorowi, to nic nie wskóramy tylko powiększamy koszty instalacji o kolejny element. W instalacjach mniej rozbudowanych, gdzie występują dwie gałęzie: ogrzewanie podłogowe i kilka odpowiednio dobranych mocą grzejników, możemy z bufora zrezygnować, należy jednak zachować maksymalny przepływ wody w układzie. Dotyczy to instalacji o odpowiedniej ilości wody, gdyż każda powietrzna pompa ciepła musi co pewien czas, odebrać z instalacji część wcześniej dostarczonej energii do rozmrożenia parownika jednostki zewnętrznej. Innymi słowy w zależności od temperatury otoczenia, nasz agregat na zewnątrz, co pewien czas będzie się robił ciepły, a pod nim popłyną skropliny.

8. Pompa ciepła i klimatyzacja w domach jednorodzinnych, jest to możliwe, ale…

Oczywiście większość pomp ciepła ma możliwość grzania i chłodzenia. W prawdzie bez problemu nasz grzejnik, czy podłogówka może być zimny lub ciepły, ale...; nie wyobrażamy chyba sobie chodzenia po ociekającej skroplinami podłodze lub mokrego grzejnika? Dlatego zamiast tradycyjnych instalacji, rozwiązaniem staje się zastosowanie klimakonwektorów. Urządzenia te są przygotowane fabrycznie do funkcji grzania, chłodzenia lub wentylacji. Trzeba jednak pamiętać, że znaczne zwiększa to koszt inwestycji i wymaga solidnego zaprojektowania, z uwzględnieniem wad i zalet takiej instalacji.

9. Pompa ciepła i fotowoltaika

Nie bez powodu Klienci często łączą te dwa elementy uzależniając je od siebie. Takie połączenie daje możliwość zmniejszenia kosztów ogrzewania w zasadzie tylko do abonamentów za licznik energii elektrycznej - nadprodukcja energii elektrycznej latem może być skonsumowana przez naszą pompę ciepła w okresie grzewczym - zimą (przy odpowiednio dobranej mocy instalacji fotowoltaicznej). Warto jednak pamiętać, że to dwie niezależne od siebie inwestycje, mogące być realizowane w różnym okresie. Różnią się od siebie nie tylko urządzeniami, ale również tym, że dobór mocy i rodzaj pompy zależy przede wszystkim od wielkości oraz warunków termoizolacyjnych budynku, natomiast moc paneli fotowoltaicznych dobieramy do przewidywanego rocznego zużycia energii elektrycznej. Oczywiście energia zużyta przez pompę ciepła będzie w tym bilansie znacząca.

10. Pompa ciepła czy piec elektryczny (lub inne ogrzewanie elektryczne)

W obydwu metodach konieczna do ich działania jest energia elektryczna. Rozwiązań bezpośredniego grzania prądem elektrycznym jest wiele. Charakteryzują się jednak jedną wspólną cechą: zawsze z jednego kilowata zastosowanej energii elektrycznej (w bardzo dużym uproszczeniu) uzyskamy również jeden kilowat energii cieplnej, natomiast z pompy ciepła (również w dużym uproszczeniu) z jednego kilowata energii elektrycznej uzyskamy od 3 do 7 kilowatów energii cieplnej. Jest to bardzo ważny aspekt ekonomiczny, przemawiający za pompą ciepła.

11. Pompa ciepła - wady

Rozbieżność wielkości WSPÓŁCZYNNIKA MOCY jest podstawową wadą powietrznych pomp ciepła. W poprawianiu tego współczynnika prześcigają się producenci urządzeń. Mimo tego, że w miarę postępu technologicznego oraz zastosowanych czynników chłodniczych, ulega on znacznemu polepszeniu, to największy wpływ na niego nadal ma temperatura powietrza zewnętrznego (im cieplej na dworze, tym efektywniejsza pompa ciepła). Właśnie dlatego na wzrost zainteresowania pompami ciepła, jako jedynego źródła ogrzewania w domach jednorodzinnych mają wpływ stosunkowo łagodne zimy w naszym regionie.

12. Pompa ciepła CWU

Jeżeli nie chcemy znacząco inwestować w system ogrzewania, a mamy problem z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej przez cały rok, dobrym rozwiązaniem jest pompa ciepła kompaktowa. Jest to urządzenie połączone bezpośrednio ze zbiornikiem wody, wymagające tylko podłączenia instalacji wodnej w miejsce na przykład elektrycznego ogrzewacza wody oraz wyprowadzenia zimnego powietrza na zewnątrz. Współczynniki mocy tych urządzeń są podobne, jak w innych pompach ciepła i również z jednego kilowata energii elektrycznej możemy uzyskać kilka kilowatów energii cieplnej.

13. Pompa ciepła a zużycie prądu (ściślej energii elektrycznej)

Źródłem ciepła w piecach na paliwa kopalne (np. gaz) jest ich spalanie. Natomiast źródłem ciepła ciepła w pompach ciepła jest transmisja energii dolnego źródła ciepła (w tym wypadku powietrza) do górnego (wody w obiegu grzewczym) wspomagana energią elektryczną. Dlatego zużycie energii elektrycznej pompy będzie oczywiście większe niż pieca gazowego (piec gazowy jest również odbiornikiem energii elektrycznej), liczy się jednak sprawność energetyczna tych urządzeń oraz cena uzysku lub zakupu paliwa, komfort obsługi i tak dalej.

W naszej ofercie proponujemy pompy ciepła: Panasonic Pompa ciepła Hyundai Pompa ciepła Kaisai


« Wróć