Od dawna zarówno firmy, jak i prywatni odbiorcy czekali na dogodne warunki, by móc wytwarzać własną energię elektryczną. Firma KLIMAT przez lata uważnie śledziła rozwój, a raczej brak rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Teraz jest dobry moment, by to zmienić. Ustawa prosumencka dla osób prywatnych i firm z 2019 roku umożliwiła rozliczenie nadprodukowanej energii w okresie dogodnym dla wytwórcy. Stwarza to perspektywy wykorzystania energii generowanej przez instalację fotowoltaiczną na bieżąco, jak również w okresach kiedy słońca brakuje.
Jedną z głównych przeszkód na drodze do rozpowszechnienia rozwiązań fotowoltaicznych w Polsce, był do tej pory problem z gromadzeniem wyprodukowanej energii. Część generowanej energii, wprowadzanej do systemu energetycznego, jest rozliczana w stosunku zależnym od wielkości naszej elektrowni. To oznacza, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zużycie energii na bieżąco. Jeśli jednak nie jest to możliwe, można zmagazynować ją na przykład w zbiorniku ciepłej wody użytkowej. Jako przykład może posłużyć myjnia samochodowa, w której wytworzona z fotowoltaiki energia jest wykorzystana bezpośrednio do zasilania grzałek oporowych.
Montowane przez firmę KLIMAT Orlikowski inwerterowe klimatyzatory (firm Chigo i Hyundai), doskonale wpasowują się w konfigurację z elektrowniami słonecznymi jako całoroczne urządzenia grzewcze. Energia generowana przez instalację fotowoltaiczną może posłużyć do klimatyzowania pomieszczeń za pomocą inwerterowych klimatyzatorów Chigo lub Hyundai podczas słonecznych dni, a nadmiarowa energia może być spożytkowana do zasilania pompy ciepła typu woda-powietrze. Pompa ciepła niestety nadal kojarzona jest z wierceniem głębokich otworów w ziemi lub rozkopywaniem dużych przestrzeni. Tymczasem konstrukcja pomp ciepła, jakie oferuje KLIMAT, pozwala pobierać energię bezpośrednio z powietrza. Urządzenia te mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne piece grzewcze i stać się jedynym źródłem ciepłej wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania. Sprawność powietrznych pomp ciepła zależy przede wszystkim od temperatury powietrza zewnętrznego. Występujące aktualnie w Polsce stosunkowo krótkie i ciepłe zimy, w zestawieniu z długimi okresami słonecznymi, pomagają zbilansować zestawy fotowoltaiczne z powietrznymi pompami ciepła typu woda-powietrze lub powietrze-powietrze (klimatyzatory inwerterowe).
Projekty i realizacje firmy KLIMAT Orlikowski oraz indywidualnie dobierane moce instalowanych urządzeń, pozwalają prawidłowo skonfigurować układy pomp ciepła wspomagane fotowoltaiką. Zastosowanie tego rozwiązania u naszych Klientów, na etapie projektowania budynku, może zmniejszyć koszty o wartość eksploatacji i budowy instalacji gazowej.
Naszej codziennej pracy przyświeca cel ograniczenia zużycia energii poprzez stosowanie urządzeń energooszczędnych, wykorzystywanie dobrego typu izolacji oraz przestrzegania zasad dobrej rekuperacji w urządzeniach wentylacyjnych. Doświadczenia z energią cieplną i elektryczną, jakie zdobyliśmy przez 30-lat działalności firmy KLIMAT, skłaniają nas jednak do refleksji, że żadne techniczne rozwiązania, prowadzące do ograniczenia zużycia energii elektrycznej, nie zastąpią prawidłowego planu gospodarowania energią. Jesteśmy pewni, że na tym polu jest jeszcze dużo do zrobienia. Na szczęście KLIMAT nie boi się wyzwań!