Domowe i przemysłowe elektrownie słoneczne
2016-02-17

W ostatnim okresie można na rynku polskim zaobserwować znaczne zainteresowanie energią słoneczną. Wpłynęło na to wiele czynników. Najważniejsze z nich  to stały wzrost opłat za energię elektryczną, spadek cen paneli fotowoltaicznych oraz rozbudzone nadzieje związane z projektem ustawy o ODNAWIALNYCH ŹRÓDŁACH ENERGII(OZE).

Nasza firma idąc naprzeciw oczekiwaniom przygotowała pakiet urządzeń i usług w tej dziedzinie. Na wstępnie podam kilka podstawowych informacji, aby państwu przybliżyć zagadnienie, a jednocześnie zachęcić do inwestowania w energię ze słońca i zaproponować konkretne indywidualne rozwiązania.

Na naszym rynku można spotkać w zasadzie trzy technologie paneli fotowoltaicznych: monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe. My oferujemy państwu produkty już sprawdzone, pracujące i zarabiające na siebie,  o relatywnie dobrej cenie w stosunku do wydajności, czyli polikrystaliczne o mocy paneli od 230 do 250 Wp, łączonych w zależności od potrzeb. Bateria fotowoltaiczna jest bardzo kapryśnym  źródłem energii, zależnej od nasłonecznienia w danej chwili. Jeżeli chcemy ją wykorzystać  do zasilania naszych odbiorników musimy zastosować różnego rodzaju przetwornice, systemy ładowania czy baterie akumulatorów. Przykładowo inny zestaw urządzeń dobieramy do odbiorcy energii wyłącznie dziennej, a inny, bardziej skomplikowany do użytku całodobowego. Na podstawie poniższych przykładów postaram się państwu przybliżyć sposób doboru urządzeń  do konkretnych zastosowań.                                                                                                                                                                           

1. Najprostszym rozwiązaniem jest bezpośrednie wykorzystanie nieprzetworzonej energii paneli słonecznych stosując odbiornik o mocy i napięciu najbardziej zbliżonym do średnich wartości znamionowych baterii słonecznych, na przykład grzałki wody użytkowej(metoda prosta, ale posiadająca  podstawową wadę, gdyż wykorzystuje tylko część energii elektrowni słonecznej).

2.  Zasilanie całodobowe oświetlenia wymaga już baterii akumulatorów oraz ładowarki  odpowiedniej do  paneli fotowoltaicznych.  

3.  Chcąc obciążyć naszą mini elektrownię silnikami indukcyjnymi(na przykład pompki centralnego ogrzewania), musimy już mieć  baterie akumulatorów, ładowarkę oraz przetwornicę na prąd przemienny(DC-AC)  

4.   Podłączenie urządzeń   o dużym prądzie rozruchowym takich jak klimatyzator, lodówka czy odkurzacz wymusi na nas nieznaczne przewymiarowanie  mocy urządzenia oraz zastosowanie przetwornicy o pełnej sinusoidzie.

5. Jeżeli nie chcemy mieć nic wspólnego z siecią energetyczną budujemy układ wyspowy wydzielając obwód elektryczny, który chcemy zasilić tylko elektrownią słoneczną. Zaletą jest zupełna autonomiczność obwodu, a wadą potrzeba kontroli doładowywania akumulatorów w bezsłoneczne dni.

6.  Pełen komfort oraz maksymalne wykorzystanie energii słonecznej możemy osiągnąć dopiero przy zastosowaniu inwerterów hybrydowych z  technologią   MPPT oraz  funkcjami on grid i off grid, czyli mówiąc po polsku, cały układ podłączamy do sieci energetycznej, układ elektroniczny wyszukuje nam optymalny punkt obciążenia paneli słonecznych niezależnie od nasłonecznienia, nadmiar energii gromadzi w akumulatorach, a w przypadku dłuższych okresów bez słońca niedobór uzupełniany jest automatycznie z sieci. Bardziej rozbudowany układ może być dodatkowo podłączony jeszcze do elektrowni wiatrowej, a całość obciążona pompą ciepła(taki układ pracuje w naszej firmie).

Dzięki współpracy z najlepszymi dostawcami komponentów do wytwarzania zielonej energii możemy  zrealizować większość inwestycji. Zarówno małych przydomowych elektrowni słonecznych jak i farm fotowoltaicznych. Zapewniamy oprócz serwisu technicznego wsparcie informacyjne odnośnie aspektów ekonomicznych inwestycji oraz sposobu finansowania.« Wróć
Klimatyzacja i wentylacja obiektów Chłodnictwo Klimatyzacja samochodowa Ogrzewanie nadmuchowe