Przydomowe elektrownie wiatrowe
2015-12-22

Nasza firma od dłuższego czasu zajmuje się odnawialnymi źródłami energii (OZE). W tej dziedzinie istnieje spore zamieszanie, dlatego w tym artykule  chciałbym wyjaśnić kilka zagadnień związanych z przydomowymi elektrowniami wiatrowymi oraz wskazać potencjalnym użytkownikom sposoby doboru urządzeń do oczekiwań i możliwości montażu.  Aby już na wstępie nie zniechęcić Państwa  do tej lektury aspektem ekonomicznym będę zajmować się na końcu.

Podstawowym zadaniem każdej elektrowni wiatrowej jest oczywiście wytworzenie maksymalnie dużej ilości energii elektrycznej w stosunku do poniesionych nakładów finansowych. Jest to realne tylko przy możliwie stałym wietrze. Wartość  ta  jest zależna oczywiście od warunków pogodowych w danym rejonie, ale także od konkretnego miejsca. Zachęcam więc  przed rozpoczęciem przygody z wiatrakami  pomierzyć  średnią prędkość wiatru w miejscu przyszłej inwestycji. Następnie upewnić się czy nasza jakby nie było wirująca zabawka nie będzie  przeszkadzała sąsiadom. Ważne jest też jakim  budżetem dysponujemy. Są to trzy elementarne zasady, którymi musimy się  kierować  w wyborze koncepcji,  a następnie dostosowywać  ambicje do realiów.

Wyliczono, że w warunkach polskich tylko około 20% mocy znamionowej elektrowni wiatrowej może być wykorzystana, dlatego przed zakupem należy sprawdzić wykres  stosunku mocy znamionowej urządzenia do prędkości wiatru i porównać z wartościami pomierzonymi w naszej okolicy (takie pomiary możemy dla Państwa wykonać). Często prędkość wiatru podaje się w km/h, a wykresy elektrowni  m/s należy więc  te wielkości przeliczyć. Następnym elementem strategicznym wyboru jest jakość elementów turbiny (przede wszystkim ruchomych).  Jest to urządzenie stacjonarne   podobnie jak klimatyzator i w razie awarii nie oddamy go tak po prostu do sklepu. Tu zacznę już mówić o aspekcie ekonomicznym. Aby elektrownia wiatrowa mogła na siebie zarobić musi być przede wszystkim w miarę bezawaryjna i przy jej zakupie nie należy się kierować tylko ceną. Ta zasada według mnie  obowiązuje nie tylko w tej dziedzinie. Ważnym elementem wyboru jest oczywiście wygląd i styl całego urządzenia. Jest to element architektury  świadczący o właścicielu.

 Zasadniczo małe elektrownie wiatrowe możemy podzielić na poziome i pionowe. Zarówno jedne jak i drugie mają swoje zalety i wady. Najbardziej rozpowszechnione, przede wszystkim  ze względu na niższą cenę, są  turbiny poziome. Jednak ich podstawową wadą jest stosunkowo głośna praca. Niekorzystna jest również przestrzeń zajmowana przez łopaty oraz wysoka prędkość startowa. Chociaż przy  elektrowniach pionowych konieczny jest wyższy nakład finansowy,  równoważą go niski poziom hałasu oraz możliwość montażu wiatraka przy ulicy czy na dachu budynku. Ponadto przez dobór odpowiednich  kształtów śmigieł można uzyskać znacznie większe walory estetyczne, a widoczną część płatów wykorzystać jako powierzchnię reklamową. Zapewniam, że wirujące elementy efektywnie przyciągają wzrok.

 

Mój artykuł jest skierowany w znacznej mierze do klientów z naszego regionu, gdzie średnia prędkość wiatru nie przekracza  średniej krajowej, dlatego nie biorę pod uwagę przy obliczaniu mocy elektrowni skrajnych prędkości choć   całość  konstrukcji  musi być bezwzględnie przygotowana na powiew dużych wiatrów. Jednocześnie prędkość startowa (prędkość wiatru przy której turbina rusza, ale nie koniecznie wytwarza energię ) powinna być jak najmniejsza. Dobrze zaprojektowana turbina powinna startować już przy najmniejszym powiewie. Ze zmiennością prędkości wiatru jest związany ściśle aspekt bezpieczeństwa. Przestrzegam przed montażem nie atestowanych  urządzeń oraz źle zaprojektowanych konstrukcji nośnych. Mamy tu do czynienia  z elementami wirującymi umieszczonymi na znacznej wysokości i każdy większy podmuch może spowodować przemieszczenie się naszego cacka do  ogródka sąsiada.

Większość naszych klientów na wstępie pyta co konkretnie możemy zasilić przy pomocy małej przydomowej elektrowni wiatrowej. Jest to pytanie bardzo indywidualne i możemy na nie odpowiedzieć dopiero przy konkretnym rozwiązaniu. Jeżeli   jednak pytacie czy elektrownią o mocy znamionowej 3kW w naszym regionie można ogrzać dom to odpowiadam NIE, ale jak najbardziej można zasilić elektrownią przydomową oświetlenie, pompy solarne, pompy CO czy ładować baterie akumulatorów UPS.              

Warunki wietrzne w Polsce poza rejonami nadmorskimi  nie sprzyjają zbytnio  rozwojowi  energii wiatrowej zwłaszcza małej mocy, dlatego zalecamy stosowanie rozwiązań mieszanych np.  elektrownia wiatrowa –panele słoneczne –baterie solarne. Na życzenie klienta opracowujemy indywidualne rozwiązanie oraz  kosztorys. Przy elektrowniach poniżej 10kW nieopłacalne jest łączenie instalacji w sieć energetyczną ,należy stosować rozwiązania wyspowe to znaczy wydzielić obwód, który chcemy zasilić przy pomocy OZE(odnawialne źródło energii) wtedy nie wchodzimy w drogę zakładom energetycznym ,co nie zwalnia nas od obowiązku wykonania instalacji zgodnie z obowiązującymi przepisami  oraz  przez osoby upoważnione do tych czynności .Nasza firma posiada odpowiednio  wykfalifikowaną kadrę do zaprojektowania  i wykonania tego rodzaju zleceń.

W dobie tak zwanego spowolnienia gospodarczego aspekt ekonomiczny jest w naszych poczynaniach niewątpliwie najważniejszy, ale kto rozpoczął już przygodę z wytwarzaniem własnej energii ten zgodzi się ze mną, że jest to również dobry sprawdzian własnych umiejętności i w pewnym sensie zaspokojenie ambicji.

Celem tego artykułu jest zachęcenie Państwa do OZE i rozwianie pewnych stereotypów jakie panują  w tej dziedzinie a na podstawie naszych doświadczeń dobrać urządzenia najbardziej odpowiadające potrzebom konkretnego klienta. Temat elektrowni wiatrowych jak i innych odnawialnych źródeł energii jest bardzo szeroki. Zachęcam więc do czytania następnych moich artykułów oraz służę indywidualną pomocą w tematyce całej branży jaką się zajmujemy. Nasza firma na bieżąco śledzi najnowsze rozwiązania jakie pojawiają się w dziedzinie klimatyzacji, chłodnictwa, wentylacji i wprowadza je w swoich usługach. Wszystkie te dziedziny potrzebują jednak energii elektrycznej lub cieplnej. My proponujemy państwu zaprzęgnięcie do tego celu OZE.« Wróć
Klimatyzacja i wentylacja obiektów Chłodnictwo Klimatyzacja samochodowa Ogrzewanie nadmuchowe