KLIMATYZACJA EWAPORACYJNA
2016-03-19

Klimatyzacja ewaporacyjna, jako alternatywa dla energochłonnej tradycyjnej klimatyzacji oraz jej uzupełnienie.

Jednym z podstawowych błędów w projektowaniu i montażu przemysłowej wentylacji jest umiejscowienie czerpni central rekuperacyjnych w miejscach nasłonecznionych lub o bardzo ograniczonym naturalnym ruchu powietrza. Z reguły centrale zamontowane na dachach budynków często pokrytych czarną papą, zasysają powietrze o temperaturze od 35°C do nie rzadko 60°C.Oczywiście agregaty o odpowiedniej mocy skutecznie wychłodzą powietrze wtłaczane do pomieszczeń, ale zapotrzebowanie na energię jest zbliżone do zużytej energii przy ogrzaniu tych obiektów w okresie zimowym.

Spotykamy się z inwestorami, którzy zainwestowali niemałe środki w centrale z rekuperacją, a jednak żeby przewietrzyć hale produkcyjne lub magazynowe, urządzenia wentylacyjne włączają tylko w nocy, gdyż nawet przy rekuperatorach o dużej sprawności bilans energetyczny jest niekorzystny, a temperatura w ciągu letnich dni w tych pomieszczeniach znaczne wzrasta, powodując dyskomfort dla pracujących tam ludzi i urządzeń.

Ostatnie sezony chłodnicze zmotywowały nas do energicznych działań w tym zakresie. Połączyliśmy długoletnie doświadczenia renomowanych firm produkujących centrale wentylacyjne oraz nasze spostrzeżenia w praktycznym działaniu wentylacji i klimatyzacji z nowym rozwiązaniem, jakim są klimatyzatory firmy XITEXA. Zasada działania tych urządzeń jest wcale nie taka nowa. Maty nawilżone wodą znane były już w starożytności.

Zastosowanie klimatyzatorów adiabatycznych w odpowiedniej konfiguracji z systemem tradycyjnym wentylacji kanałowej zapewnia wtłaczanie powietrza o temperaturze niższej nawet o 10K i wilgotności około  60-80%. W pomieszczeniach magazynowych i halach produkcyjnych, gdzie powstają znaczne zyski ciepła obniżenie temperatury i nawilgocenie otoczenia ułatwia filtracje zanieczyszczeń.

Rozwiązanie klimatyzatorów adiabatycznych zastosowaliśmy z powodzeniem przy liniach technologicznych do szlifowania i malowania szkła ozdobnego, w zakładzie precyzyjnej obróbki metalu, kuchniach, dyskotekach, szwalniach, obiektach służby zdrowia i innych.

Podstawową zaletą tych urządzeń jest oczywiście niskie zużycie energii w stosunku do efektów chłodniczych oraz aspekt ekologiczny - czynnikiem chłodniczym jest woda. Wadą zaś zależność efektywności chłodniczej do wilgotności powietrza.

Zasługuje na uwagę jeszcze wielofunkcyjność urządzenia, oprócz wspomnianego chłodzenia, urządzenie spełnia rolę wentylacyjną, czyli nawiewa świeże powietrze przez cały rok, może nawilżać oraz standartowo filtruje wprowadzane powietrze klasą G4.

 Z bogatych doświadczeń naszej firmy wynika, że nie ma dwóch identycznych obiektów, pomieszczeń czy też inwestorów. Do każdego zadania dobieramy indywidualny system klimatyzacji i wentylacji, celem zachowania odpowiednich parametrów powietrza, zależny od obostrzeń lub najzwyczajniej od środków przeznaczonych na inwestycję. Najczęściej łączymy wentylację rekuperacyjną z tradycyjną klimatyzacją punktową lub kanałową oraz włączamy do systemu nawiewy adiabatyczne. Zastosowanie samych klimatyzatorów adiabatycznych może w pewnych warunkach (duża wilgotność powietrza atmosferycznego np. przed burzą) spowodować zbyt wysoką wilgotność pomieszczenia, dlatego bardzo ważne jest dokładne przeanalizowanie inwestycji przed zaproponowaniem klientowi konkretnego rozwiązania.

 « Wróć
Klimatyzacja i wentylacja obiektów Chłodnictwo Klimatyzacja samochodowa Ogrzewanie nadmuchowe